Szukaj:

O mieście

Historia Stalowej Woli zaczyna siÄ™ ok I poÅ‚. XV w. Wtedy to pojawiÅ‚y siÄ™ pierwsze wzmianki na temat wsi PÅ‚awo, która staÅ‚a siÄ™ fundamentem naszego miasta. Bliska styczność z Przyszowem, gdzie znajdowaÅ‚ siÄ™ dwór Å‚owiecki króla WÅ‚adysÅ‚awa Jagiełły, uczyniÅ‚a z PÅ‚awa wieÅ› królewskÄ…. Osiadli na jej terenach ludzie trudnili siÄ™ Å‚owiectwem, wyrÄ™bem drzew, bartnictwem i uprawÄ… roli. Warto również wspomnieć, że w czasie potopu szwedzkiego w XVII wieku, w widÅ‚ach WisÅ‚y i Sanu miaÅ‚a miejsce bitwa wojsk hetmana Stafana Czarnieciego z wojskami króla Karola Gustawa. Podczas I rozbioru Polski PÅ‚awo znalazÅ‚o siÄ™ w rÄ™kach skarbu austriackiego. W latach 1837-1867 dobra te staÅ‚y siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… baronów Richenbachów, zaÅ› później magnackiej rodziny Resinger. I wojna Å›wiatowa przyczyniÅ‚a siÄ™ do sprzedania wsi obszarnikowi Maksymilianowei Francke.

 

Historyczna dla miasta jest również jego dzielnica Rozwadów. ByÅ‚o to maÅ‚e miasteczko, które w 1690 roku zaÅ‚ożyÅ‚ Gabriel Rozwadowski na mocy przywileju lokacyjnego króla Jana II Sobieskiego. W 1723 roku Rozwadów zostaÅ‚ wykupiony przez Jerzego Ignacego Lubomirskiego. Ten to staÅ‚ siÄ™ fundatorem Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów, czym chciaÅ‚ przebÅ‚agać Boga za swój hulaszczy tryb życia. Rodzina Lubomirskich zostaÅ‚a na terenach Rozwadowa aż do 1943 roku. W 1782 roku zaczÄ™to budować w Rozwadowie Zamek, z którego miaÅ‚a korzystać książęca rodzina. Przez kolejne lata mieÅ›ciÅ‚y siÄ™ tam instytucje powiatowe. Tuż przed I wojnÄ… Å›wiatowÄ… książę Józef Poniatowski obraÅ‚ sobie zamek na kwaterÄ™ dla swojego sztabu generalnego. NiecaÅ‚e dwadzieÅ›cia lat później w posiadÅ‚oÅ›ci Lubomirskich stworzono szpital polowy. Swój sztab miaÅ‚y tu również wojska radzieckie. Po II wojnie Å›wiatowej willa staÅ‚a siÄ™ miejscem edukacji. DziÅ› w zamku Lubomirskich mieÅ›ci siÄ™ Muzeum Regionalne w Stalowej Woli.

 

Prawdziwie peÅ‚na historia Stalowej Woli zaczyna siÄ™ jednak w 1937 roku. Wówczas to powstaje plan Centralnego OkrÄ™gu PrzemysÅ‚owego i budowa ZakÅ‚adów PoÅ‚udniowych również na terenach wsi. Inicjatorem i autorem programu byÅ‚ Eugeniusz Kwiatkowski, dziÅ› posiadajÄ…cy swój pomnik w Stalowej Woli przy alejach Jana PawÅ‚a II. Powoli powstajÄ…ce zakÅ‚ady oraz osiedla przyfabryczne zyskaÅ‚y miano Stalowej Woli. Nazwa ta wiąże siÄ™ z wypowiedziÄ… ministra spraw wojskowych, gen. Tadeusza Kasprzyckiego, który twierdziÅ‚, że budowa COP-u to stalowa wola narodu polskiego wybicia siÄ™ na nowoczesność.

 

Lata okupacji przyniosÅ‚y powstajÄ…cemu miastu Å›mierć wielu mieszkaÅ„ców. Na tychże terenach dziaÅ‚aÅ‚ bowiem ruch oporu oraz AK. Stalowa Wola zostaÅ‚a wyzwolona w 1944 roku. Wolność zwieÅ„czyÅ‚o nadanie jej 1 kwietnia 1945 roku praw miejskich.

 

Od tej pory miasto coraz bardziej siÄ™ rozwijaÅ‚o i rozrastaÅ‚o. W 1953 roku zostaÅ‚o wydzielone jako odrÄ™bny powiat miejski. W 1973 roku do Stalowej Woli przyłączono Rozwadów, zaÅ› cztery lata później Charzewice. PowstawaÅ‚y nowe osiedla, budynki użytecznoÅ›ci publicznej, zakÅ‚ady przemysÅ‚owe i usÅ‚ugowe, szkoÅ‚y podstawowe, Å›rednie i wyższe, baza kulturalna i sportowa. warto zaznaczyć, że już z chwilÄ… powstawania miasta w 1938 roku powoÅ‚ano do życia DoksztaÅ‚cajÄ…cÄ… Szkołę ZawodowÄ… oraz Gimnazjum Mechaniczne, później również Liceum PrzemysÅ‚owe. PoczÄ…tkowo mieÅ›ciÅ‚y siÄ™ one w budynkach hucianych, jednak już w 1951 roku rozwój szkóÅ‚ i reorganizacja przyczyniÅ‚y siÄ™ do wybudowania odpowiedniego budynku wraz z internatem. Od 1 wrzeÅ›nia 1973 roku wszystkie szkoÅ‚y noszÄ… wspólne miano ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ Mechanicznych. W 1989 roku szkoÅ‚a otrzymaÅ‚a imiÄ™ patrona generaÅ‚a WÅ‚adysÅ‚awa Sikorskiego. Jest to do dziÅ› najstarsza szkoÅ‚a w Stalowej Woli, w której oprócz technikum i zawodówki mieÅ›ci siÄ™ również obszernie rozbudowane liceum.

 

Nie można jednak zaprzeczyć, że najważniejszym punktem naszego miasta, który przyczyniÅ‚ siÄ™ do jego rozwoju jest Huta Stalowa Wola. W szczytowym okresie w hucie i jej filiach zatrudnionych byÅ‚o ok 35 tys. pracowników. Zmiana ustroju polityczno-gospodarczego zdecydowaÅ‚a o dokonaniu prywatyzacji i stworzeniu spóÅ‚ek z udziaÅ‚em kapitaÅ‚u prywatnego. W 1991 HSW Kombinat PrzemysÅ‚owy staÅ‚ siÄ™ HSW SpóÅ‚kÄ… AkcyjnÄ…. Z zaÅ‚ożenia specjalizuje siÄ™ ona w produkcji i eksporcie maszyn budowlanych, maszyn prac drogowych i ziemnych. Pracuje tu kila tysiÄ™cy mieszkaÅ„ców miasta i jego okolic.

Wielkim zakÅ‚adem przemysÅ‚owym w naszym mieÅ›cie jest również Elektrownia Stalowa Wola. PoczÄ…tkowo dostarczaÅ‚a ona energiÄ™ tylko na potrzeby huty, dziÅ› jest podstawowym dostawcÄ… energii elektrycznej dla przemysÅ‚u i okolicznych miast.

 

Obecnie Stalowa Wola rozciÄ…ga siÄ™ na powierzchni 82,41 km2. Obszar ten zamieszkuje ponad 66 tys. ludzi. Tym samym nasze miasto stanowi drugie pod wzglÄ™dem ludnoÅ›ci miasto w województwie podkarpackim.


stat4u

Informacje dzia³aj± w oparciu o system CMS Webman

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Generowanie strony [s]: 0.0398