Szukaj:

Historia Józefa Talera z Rozwadowa
Historia Józefa Talera z Rozwadowa

Książek dotyczących historii Stalowej Woli czy jej okolic powstaje bardzo mało, chociażby dlatego, że jest to jedno z najmłodszych miast Polski. Do skąpego grona dodać należy zaprezentowaną w ZSP nr 1 publikację „W poszukiwaniu bohaterów” Józefa Talera.Spotkanie promujące książkę odbyło się 26 stycznia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Głównym punktem programu było wystąpienie przed ponad stuosobową publicznością Marka Wiatrowicza. To właśnie on odpowiedzialny był za polski przekład książki Talera, która ukazała się w USA w 1995 r. Stalowowolski historyk przywołał sylwetkę autora książki, zarysował nam jego rozwadowskie korzenie oraz powiązania oraz opowiedział koleje życia.

 

Zgromadzona publiczność mogła również zobaczyć film, który około 90-letni autor przygotował specjalnie z okazji premiery polskiego przekładu książki. Taler mówił przede wszystkim o swojej młodości spędzonej w Rozwadowie oraz o głębokiej asymilacji z mieszkańcami. Po części prezentacyjnej zgromadzeni goście mogli wziąć udział w dyskusji. Jej ciekawym elementem było złożenie na ręce Marka Wiatrowicza kopii arkusza ocen Józefa Talera przez jednego z historyków niżańskiego gimnazjum, do jakiego niegdyś uczęszczał autor „W poszukiwaniu bohaterów”.

 

Podczas spotkania można było nabyć książkę. Teraz będzie ona dostępna w księgarni Stańczyk oraz sklepiku Muzeum Regionalnego.

 

kw, fot. Piotr Walerowiczadmin, 27-01-2012

Dodaj komentarz
Twoje imie i nazwisko:

Wpisz komentarz:


Przepisz kod zabezpieczajcy:stat4u

Strona zbudowana w oparciu o system CMS Webman

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Generowanie strony [s]: 0.0197